Telefon: 781 423 505, 607 373 127     E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • NOWOŚĆ
  W NASZEJ SZKOLE!

  - kurs dla dzieci od 7 roku życia

  - kurs przygotowujący
  do egzaminu ósmoklasisty!  Czytaj więcej

Język angielski na świecie - dlaczego jest głównym językiem międzynarodowym, ile osób się nim posługuje?

Większość z nas uczy się go całe życie, jednak niewielu zastanawia się nad tym skąd wzięła się jego popularność. Mówi się, że angielski jest językiem ojczystym sześciuset milionów ludzi na całym świecie, a zna go łącznie około miliarda. Dzięki temu można sądzić, że umie się nim posługiwać, co 6 osoba na świecie.

Jak to się stało?

Główną przyczynę popularności angielskiego znajdziemy w historii. Wielka Brytania była bowiem Imperium, które posiadało władzę nad większością krajów na całym świecie. Posługiwały się nim kolonie brytyjskie znajdujące się w Indiach oraz Ameryce, a także omawiano w nim kwestie polityczne i gospodarcze.

To w Anglii opisywano największe odkrycia i wynalazki w ojczystym języku, podobnie w czasie rozwoju technologicznego w Stanach Zjednoczonych. Angielski zdominował świat całkowicie w momencie pojawienia się internetu. Stało się tak ponieważ pierwsze wyszukiwarki oraz międzynarodowe serwisy powstały właśnie w krajach anglojęzycznych.

A co z gramatyką?

Poza historią, która znacznie zwiększyła jego popularność istnieje przekonanie, mówiące o tym, że stał się on językiem międzynarodowym, dlatego, że jest bardzo prosty.

Każdy kto go zna, chociaż w niewielkim stopniu doskonale wie, że nie ma w nim, żadnych skomplikowanych struktur fonetycznych i gramatycznych. Ponadto odmiana wyrazów jest dużo łatwiejsza niż, np. w polskim czy niemieckim.

Prawdopodobnie oba czynniki miały wpływ na jego popularność i powszechne zastosowanie. Dodatkowo doszła do tego kultura oraz sztuka, która jeszcze szerzej go rozpowszechniła.

Współcześnie większość z nas, zna angielski w pewnym stopniu, jedni trochę lepie inni trochę gorzej. Uczymy się go by zdobyć lepszą pracę, śpiewać zagraniczne piosenki, czytać książki, a także najczęściej po to by móc rozmawiać z innymi ludźmi za granicą.

Znając go możemy porozumiewać się praktycznie w każdym miejscu na świecie, ponieważ jest na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych języków ojczystych na świecie oraz na pierwszym miejscu jako język dodatkowy.

Czytanie książek po angielsku w celu nauki języka

Jeśli zależy Ci na dobrej znajomości angielskiego, to samo uczestnictwo w zajęciach nie wystarczy. Musisz włożyć w naukę bardzo dużo zaangażowania i pracy. Bardzo ważne jest także codzienne kilkuminutowe ćwiczenie angielskiego. Jednak jak to robić żeby było skuteczne i ciekawe?

Istnieje jeden bardzo prosty sposób, a mianowicie – czytanie książek po angielsku! To doskonały sposób na poznanie nowych słów oraz konstrukcji zdań.

Jak zacząć?

Przede wszystkim jeśli Twoja znajomość języka angielskiego jest na poziomie podstawowym powinieneś zacząć od lekkiej literatury. Najlepiej wybrać coś prostego, łatwego i przyjemnego, np. Harryego Pottera lub jakąś inną książkę dla młodzieży, ponieważ język którym zostały one napisane jest prosty i łatwy w odbiorze.

Zabierając się za książkę w obcym języku musisz robić to regularnie, wystarczy, że poświęcisz na to kilka minut dziennie, czytając około 2-3 stron. Z czasem zobaczysz, że idzie Ci coraz szybciej i sprawniej, poznasz również dużo nowych słów. Dlatego podczas czytania warto mieć przy sobie słownik, w takim przypadku doskonale sprawdzą się też e-booki, na których automatycznie sprawdzisz znaczenie danego słowa.

Czytając książki po angielsku powinieneś również pamiętać, aby nie przerywać go za każdym razem, gdy nie znasz jakiegoś wyrazu. Na początku może to być bardzo trudne, ale warto przekonać się do przeczytania danego fragmentu i spróbować zrozumieć jego znaczenie tylko z kontekstu. W ten sposób będziesz bardziej skupiony i zaczniesz zwracać uwagę nie tylko na pojedyncze słowa, ale także na całe konstrukcje zdań.

Efekty

Jeśli chcesz ćwiczyć swój język przez czytanie musisz robić to regularnie, dopiero wtedy zobaczysz efekty. Ponadto warto zacząć robić to od razu, nawet jeśli Twoja przygoda z tym językiem trwa od niedawna, nie odkładaj książek na później.

Dzięki literaturze poznasz słowa, które najczęściej nie występują w podręcznikach, a przy okazji zaczniesz przywiązywać większą wagę do konstrukcji zdań i nauczysz się je stosować w odpowiednim kontekście.

Ćwiczenie języka angielskiego dzięki oglądaniu filmów i seriali bez napisów

Nauka poprzez telewizję

Nauka języka nie musi być nudna, doskonałym pomysłem jest ćwiczenie języka angielskiego poprzez oglądanie filmów i seriali bez napisów. To narzędzie jest szczególnie dobre dla dzieci i młodzieży, które często nudzą tradycyjne metody nauki, ale również dla dorosłych, ponieważ zwroty używane w filmach są dużo bardziej naturalne niż przykłady umieszczone w podręcznikach. Podobnie jak przedstawione w nich sytuacje, dotyczące załatwiania codziennych spraw i rozwiązywania problemów, z którymi zmaga się wielu z nas.

Jak wygląda taka nauka?

Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie ciekawych i zabawnych fragmentów z ulubionych filmów, bajek lub seriali i oglądanie ich w wersji oryginalne bez napisów. Możemy wydrukować również skrypt z danej sceny i wypełnić go pustymi miejscami do ćwiczeń.

Następnie wystarczy już tylko włączyć wybrany materiał i próbować uzupełnić dialogi bohaterów. Taki sposób pozwala nam połączyć przyjemne z pożytecznym, co więcej nasz mózg wolniej się męczy, bo myśli, że to co robimy jest zabawą, a nie nauką.

Jakie treści wybrać?

Należy jednak pamiętać, że bardzo ważne jest wybranie takich treści, które lubimy oglądać, ponieważ jeśli zdecydujemy się na jakiś film lub serial, który nas nudzi, nauka nie będzie tak efektowna, a nasz mózg szybko się przy tym zmęczy. Zupełnie inaczej będzie w przypadku oglądania ulubionego filmu bez napisów, dialogi z niego zapamiętamy szybciej i chętniej, co więcej później możemy cytować je znajomym, którzy też są jego fanami.

Korzyści

Korzystanie z materiałów telewizyjnych pozwala nam również na naukę mowy potocznej, skrótów, przysłów i zwrotów charakterystycznych dla danego kraju. Tego typu wyrażenia mogą okazać się bardzo przydatne szczególnie w luźnej konwersacji, ponieważ wtedy najczęściej używamy skrótów i mowy potocznej, których nie znajdziemy w podręcznikach.

Takie ćwiczenia sprawdzą się w przypadku osób, które chociaż trochę znają już język angielski. Należy również zaznaczyć, że ta metoda nie sprawdzi się jeśli w ogóle nie znamy języka, ponieważ nie uda nam się niczego zrozumieć. Jednak to wszystko zależy od naszego zaangażowania i regularnych ćwiczeń, które pomogą nam opanować język angielski.

P.CAE

Poszerzanie znajomości języka angielskiego i dążenie do perfekcji to coś czego uczymy naszych kursantów w szkole Metodystów.

Klientom oferujemy szeroki wybór zajęć na różnym poziomie. Do jednych z nich należą zajęcia przygotowujące do egzaminów na poziomie pre-CAE. Są one przeznaczone dla osób, które odbyły już kurs przygotowawczy na poziomie FCE.

Na kursie do egzaminów P.CAE skupiamy się na doskonaleniu umiejętności, takich jak pisanie, czytanie, mówienie oraz słuchanie tak, aby były płynne i nie utrudniały nauki na jeszcze wyższych poziomach.

Dla uczestników naszych zajęć bardzo ważne jest również poszerzenie słownictwa, które ułatwi im rozróżnianie stylów językowych. Ten element jest niezwykle ważny, ponieważ podczas egzaminu sprawdzana jest znajomość kolokacji oraz słownictwa.

W naszej szkole uczymy języka angielskiego na różnych poziomach, dzięki czemu z naszych usług mogą skorzystać osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym językiem, ale również te, które chcą podnosić swoje umiejętności. Dlatego też w naszej ofercie znajdują się zajęcia na różnych poziomach.

FCE

Znajomość języka angielskiego jest obecnie bardzo ważna, szczególnie jeśli szukamy pracy w międzynarodowych firmach i przedsiębiorstwach.

Dlatego warto jest zdać egzamin FCE czyli tak zwany First Certificate in English. Taki test składa się z kilku części, które obejmują sprawdzenie umiejętności czytania, pisania, gramatyki, słuchania oraz mówienia. Każda osoba decydująca się na zdawanie certyfikatu może uzyskać maksymalnie 200 punktów, a żeby wynik był pozytywny kandydat musi uzyskać minimalnie 60% poprawnych odpowiedzi.

W naszej szkole zajmujemy się nauką języka angielskiego na wysokim poziomie. Stosujemy nowoczesne i skuteczne metody nauczania. Podczas nauki uczniowie rozwijają równomiernie wszystkie umiejętności, takie jak mówienie, czytanie, słuchanie no i oczywiście pisanie. Wszystkie z nich są niezbędne na egzaminie FCE.

Osoby, które chciałaby uczyć się angielskiego lub przygotowywać do FCE w naszej szkole muszą jednak pamiętać, że zapisy prowadzimy tylko trzy razy do roku - w styczniu, czerwcu i we wrześniu. Dlatego warto sprawdzić terminy nadchodzącej rekrutacji jeszcze dziś!

 1. ELC Warszawa

Oddział Warszawa

Ul. Mokotowska 12 Warszawa 00-561
telefon: 781 423 505, 607 373 127
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czekamy na Ciebie!
Zostaw swój adres email aby być w stałym w kontakcie z nami