Język angielski na świecie - dlaczego jest głównym językiem międzynarodowym, ile osób się nim posługuje?
Większość z nas uczy się go całe życie, jednak niewielu zastanawia się nad tym skąd wzięła się jego popularność. Mówi się, że angielski jest językiem ojczystym sześciuset milionów ludzi na całym świecie, a zna go łącznie około miliarda. Dzięki temu można sądzić, że umie się nim posługiwać, co 6 osoba na świecie.
Jak to się stało?
Główną przyczynę popularności angielskiego znajdziemy w historii. Wielka Brytania była bowiem Imperium, które posiadało władzę nad większością krajów na całym świecie. Posługiwały się nim kolonie brytyjskie znajdujące się w Indiach oraz Ameryce, a także omawiano w nim kwestie polityczne i gospodarcze.
To w Anglii opisywano największe odkrycia i wynalazki w ojczystym języku, podobnie w czasie rozwoju technologicznego w Stanach Zjednoczonych. Angielski zdominował świat całkowicie w momencie pojawienia się internetu. Stało się tak ponieważ pierwsze wyszukiwarki oraz międzynarodowe serwisy powstały właśnie w krajach anglojęzycznych.
A co z gramatyką?
Poza historią, która znacznie zwiększyła jego popularność istnieje przekonanie, mówiące o tym, że stał się on językiem międzynarodowym, dlatego, że jest bardzo prosty.
Każdy kto go zna, chociaż w niewielkim stopniu doskonale wie, że nie ma w nim, żadnych skomplikowanych struktur fonetycznych i gramatycznych. Ponadto odmiana wyrazów jest dużo łatwiejsza niż, np. w polskim czy niemieckim.
Prawdopodobnie oba czynniki miały wpływ na jego popularność i powszechne zastosowanie. Dodatkowo doszła do tego kultura oraz sztuka, która jeszcze szerzej go rozpowszechniła.
Współcześnie większość z nas, zna angielski w pewnym stopniu, jedni trochę lepie inni trochę gorzej. Uczymy się go by zdobyć lepszą pracę, śpiewać zagraniczne piosenki, czytać książki, a także najczęściej po to by móc rozmawiać z innymi ludźmi za granicą.
Znając go możemy porozumiewać się praktycznie w każdym miejscu na świecie, ponieważ jest na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych języków ojczystych na świecie oraz na pierwszym miejscu jako język dodatkowy.